Чи мають право охоронці магазину перевіряти речі покупців

Чи мають право охоронці магазину перевіряти речі покупців

До Держпродспоживслужби Кіровоградщини неодноразово звертаються люди зі скаргами на охоронців у магазинах. Зокрема, мова йде про магазини секонд-хенду, охоронці яких вимагають покупців показувати вміст сумки.

Спеціалісти управління пояснюють, що охорона магазину не має права проводити обшук речей покупця. Огляд людини та її особистих речей можуть здійснювати тільки працівники правоохоронних органів відповідно до Кримінально-процесуального кодексу України і Закону «Про Національну поліцію».

Що робити, якщо в магазині вимагають показати особисті речі?

Варто розуміти, що в такій ситуації виникає конфлікт. Якщо до Вас підійде власник закладу, охоронець чи продавець з такою вимогою, попросіть його пред’явити документи, що є підставою для обшуку, адже таких повноважень вони не мають.

Водночас якщо в охоронців виникають сумніви чи підозри щодо особи, то вони мають змогу слідкувати за товаром у торговельній залі та діями покупця стосовно цього товару за допомогою камер спостереження.

Викликати поліцію охоронець має право за умови, якщо:

  1.  На виході з супермаркету спрацювала противикрадальна рамка.
  2.  Камери стеження зафіксували, що покупець щось викрав.
  3.  Покупці помітили крадія і повідомили про це охоронця.

Вимагаючи провести обшук речей покупця без його згоди та без залучення поліції охоронець не може.

Відповідно до статті 29 Конституції України та статті 289 Цивільного кодексу України кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. Якщо Ви проти проведення огляду, але охоронець погрожує чи не випускає з магазину — викликайте поліцію.

Також варто зазначити, що в Україні діють два основних нормативно-правових акти:

  • Закон України «Про захист прав споживачів»;
  • «Порядок здійснення торговельної діяльності й правил торговельного обслуговування населення», затверджений постановою Кабінету Міністрів України 15.06.2006 р. № 833.

Ці нормативно-правові акти не передбачають обов’язок відвідувачів супермаркетів здавати свої особисті речі в камери схову в супермаркетах, пред’являти для огляду особисті речі охоронцям супермаркету.

Якщо яким-небудь чином охоронці зафіксували, що щось вкрав, то охоронці не можуть проводити особистий обшук або особистий огляд. Вони повинні викликати поліцію, і лише ті мають законне право за заявою адміністрації супермаркету провести обшук особи.

Таким чином, охоронці супермаркету не мають законних підстав оглядати речі. Охоронці можуть лише попросити пред’явити те, що знаходиться в особистих речах, але це лише прохання, а не наказ. Людина на свій власний розсуд має право не пред’являти свої речі для огляду.

Варто також зважати на те, що наглядач в магазині може виявитися зовсім не охоронцем. Не завжди людей з раціями, яких ми бачимо в магазинах, можна назвати охороною. Вони по відношенню покупця не мають права вчиняти ніяких дій, так само як не мають права носити зброю чи інші спецзасоби.

Охоронець — це штатний працівник установи, який у своїй роботі керується посадовою інструкцією. Якщо охоронець порушив вимоги посадової інструкції, покупець має право звернутися зі скаргою на його дії до адміністрації закладу.

Нагадаємо, що при Держпродспоживслужбі Кіровоградщини діє Консультаційний центр захисту прав споживачів. У випадку порушення ваших прав як споживача звертайтеся:

  • за телефоном: (0522) 32 14 58
  • за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, кабінет 410
  • на електронну поштову скриньку: [email protected]Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Джерело: Гречка

Схожі публікації