Чи треба робити комп’ютерну томографію при підозрі на ковід. Роз’яснює МОЗ

Чи треба робити комп’ютерну томографію при підозрі на ковід. Роз’яснює МОЗ

Пресслужба Міністерства охорони здоров’я відповідає на часті питання тих, хто занедужав, мають підозру на коронавірусну хворобу і не хочуть втратити час для встановлення правильного діагнозу і призначення необхідного лікування. Чи необхідно робити комп’ютерну томографію при підозрі на Covid-19?

Зробити висновок – чи необхідне хворому направлення на комп’ютерну томографію (КТ) – може виключно лікар. 

За даними МОЗ, наразі фахові медичні джерела сходяться у тому, що стандартна, і навіть  низькодозова КТ органів грудної клітини (ОГК) має кращу чутливість за рентгенографію легень. Однак це у жодному разі не означає, що можна використовувати скринінговий (масовий) метод для всіх.

Навпаки КТ призначається лікарем:

  •  тільки за показами, при відповідних симптомах і неможливості забезпечити ПЛР-діагностику, 
  • у разі негативного ПЛР-тесту у пацієнтів із вираженими ознаками захворювання, дихальною недостатністю при важкому загальному стані. 

Крім того, пацієнтам із невираженими ознаками захворювання у задовільному стані не слід призначати КТ органів грудної клітини або, тим більше, рентгенографію легень, оскільки відсутність змін на КТ не означає відсутність захворіння на ковід.

Перш за все, коли пацієнт захворів, слід звертати увагу на:

  • загальний стан, 
  • дихальну недостатність, 
  • відстежувати покази температури тіла та сатурації – насичення крові киснем (наразі термометри і пульсоксиметри доступні в аптеках) 
  • за підозри на ковід зробити ПЛР-тест.

При погіршенні стану, можливо, призначити КТ органів грудної клітини в амбулаторних умовах, і якнайкраще – низькодозовий протокол, який за променевим навантаженням дорівнює всього двум рентгенографіям легень, оскільки, вірогідно, КТ ще слід буде повторювати для відстеження динамічних змін.

Щодо повторень КТ ОГК: пацієнтам із високим та середнім ступенями тяжкості здебільшого призначають два повторних дослідження – на 21-й день та через пів року, але кожен випадок індивідуальний, іноді потрібно навіть ввести внутрішньовенно контрастну речовину під час КТ для виключення загрозливого для життя ускладнення – тромбоемболії легеневої артерії.

Чисельні дослідження і публікації доводять користь від використання портативного УЗД, як в стаціонарі, так і в амбулаторних умовах, для щоденного відстежування перебігу хвороби взагалі без променевого навантаження.

Джерело: gre4ka.info

Схожі публікації