Коли ми чуємо слово «млин», то більшість із нас уявляє одинокий вітряк посеред поля. Ще на початку ХХ століття на території нашої області було чимало дерев’яних вітряків Зате і в місті, і в області добре збереглися водяні та парові млини ХІХ – поч. ХХ століття. Ну як збереглися? Майже всі вони сьогодні виконують інші функції або просто стоять пусткою, проте їх відразу впізнаєш і в міській архітектурі, і серед степу.
Млин в Тернівці
Тернівка – село в Новоархангельському районі Кіровоградської області. Тут туристів чекає прекрасна будівля водяного млина на річці Синюсі, яка (як багато водяних млинів) більше нагадує замок, ніж господарську будівлю, а ще дуже мальовнича долина Синюхи, зі скельними виходами (через що часто називають каньйоном). А найефектнішою є Біла скеля, яка за кольором швидше чорна.
Млин у Тернівці (і в сусідніх селах) називають Бенчик, мабуть, власником був якийсь Бенчик. Млин з бутового каменю (звичайного граніту), і має з боку берега три поверхи, а з боку річки – чотири. Русло Синюхи тут перегороджує гребля, значну частину води направляє в широкий кам’яний рукав, який колись крутив агрегати цього величезного млина.
Млин контр-адмірала на Ятрані
У селі Давидівка (Голованівський район) знаходиться млин контр-адмірала на Ятрані.
У 1910 році Олексій Абаза, якому належало село Давидівка, модернізував місцевий спиртзавод і добудував, побудований німецькими будівельниками в 1901 році, водяний млин у Давидівці.
Біля млина була ще і олійниця, причому, вона працювала до останніх років. Млин чотириповерховий (четвертий поверх під самим дахом). Поряд з млином звели піч з височенною трубою (схожою на мінарет).
Луполове. Млин-палац
На березі Південного Бугу в селі Луполове (Благовіщенський район) стоїть будівля колишнього водяного млина, що нагадує замок.
Село Луполове було засноване у другій половині 18 століття. Дослідники припускають, що село заснував молдаванин Григорій Лупол (молдовською “Лупол” – “вовк”).
У кінці 19 століття власником земель навколо села був поміщик Костянтин Смирнов. Саме він і збудував чудову будівлю млина на березі річки. Варто відзначити, що Південний Буг у цьому місці тече двома рукавами, утворюючи острів. Млин звели на березі меншого рукава (лівого), який і крутив колеса.
Будівля триповерхова млина триповерхова, з каменю сірого кольору. Побудували її в стилі модерн з елементами історизму (саме тому він так схожий на палац).
Збереглися млини – парові та водяні – і в інших містах та містечках області
селище Нова Прага Олександрійського району
Млин Варшавського у Новоукраїнці
Джерело: Перша газета