Храм замість кінотеатру

Храм замість кінотеатру

Нещодавно відбулося засідання Олександрійської архітектурно-містобудівної ради. Одним з питань розгляду був проект «Детальний план території в районі Покровської площі в м. Олександрії Кіровоградської області». Розробник проекту, заслужений архітектор України Юрій Пенязь розповів, що планом передбачається будівництво храму на місці, де раніше існувала Покровська церква, ініційоване Олександрійською єпархією УПЦ.

Архітектор ознайомив присутніх з плануванням території, ескізним проектом церкви автора Олександра Кривка та поінформував про особливості розташування культової споруди, місця паркування транспорту тощо.

Нагадаємо коротко історію цієї споруди. Закладена вона була 19 липня 1892 року, а освячена 29 жовтня 1896 року. Зі спогадів краєзнавця і настоятеля Успенської церкви протоієрея Василя Нікіфорова: «Покровська церква збудована з цегли на гранітному фундаменті, має хрестоподібну форму з чотирма притворами і візантійським куполом. У неї прибудована дзвіниця з високим шпіцом, до неї ведуть масивні двері з заходу, південного заходу, південного сходу. Стоячи на піднесенні Провіантської площі, вона особливо гарна. На будівництво ея витрачено понад 32 тис. рублів».

Церква була зруйнована місцевою владою більшовиків 26 серпня 1936 року. З кінця 30-х років минулого століття на площі знаходилися руїни цієї споруди, які поступово розбиралися місцевими жителями.

Після війни на місці зруйнованої церкви був влаштований кіномайданчик, який після капітального ремонту та добудови перетворився в широкоформатний кінотеатр.

В кінці 80-х – на початку 90-х років минулого століття кіно стало користуватися меншим попитом, і кінотеатр закрився. З тих часів він використовувався для різних комерційних цілей, а нині взагалі закритий та знаходиться в аварійному стані.

Ідея відновлення церкви виношувалася з кінця 80-х років минулого століття настоятелем Покровської церкви протоієреєм Анатолієм Яблонським, гендиректором ВО “Олександріявугілля” Василем Махинею та іншими видатними олександрійцями.

У 2020 році будівля була придбана управлінням Олександрійської єпархії УПЦ, і постало питання відновлення храму. У зв’язку з цим УЖКХ Олександрійської міської ради був замовлений детальний план цієї території. Як доповів архітектор-розробник, проект не вносить жодних змін до існуючої забудови, яка знаходиться в межах Покровскької площі, натомість комплекс повинен стати важливим містобудівним акцентом житлового комплексу та забезпечити духовний розвиток жителів мікрорайону, сприяти згуртуванню людей у громаду.

За ескізним проектом самої церкви (архітектор протоієрей Олександр Кривко) площа забудови співпадає з розмірами існуючого приміщення. Планується звести дзвіницю висотою 30, 5 м. Розрахункова кількість віруючих, що одночасно можуть перебувати у культовій споруді, – 100 осіб.

Проектом передбачається впорядкування території за рахунок нового будівництва та знесення будівлі колишнього кінотеатру, облаштування автостоянки, озеленення та упорядкування навколишньої території. Планується, що тут буде сучасна паркова зона з місцями відпочинку та велосипедними доріжками.

Отже, архітектурно-містобудівна рада погодила розроблений детальний план. У подальшому він буде розглядатися на громадських слуханнях. Остаточне рішення із затвердження детального плану буде прийматися виконавчим комітетом та міською радою.

Джерело: Олександрійський тиждень

Схожі публікації

1 Comment

Avarage Rating:
  • 0 / 10
  • Небайдуженко Василь , 07.04.2021 @ 18:13

    А почему там не оставить сквер для отдыха, кинотеатр снести если реставрация не поможет и сделать просто открытую площадку. Есть же рядом уже Покровский собор. Зачем еще один ? Бабушек на пенсию стричь ?

Коментарі закрито