Як олександрійці допомогли художниці

Як олександрійці допомогли художниці

 

 

Прохання про допомогу з’явилося в Facebook на сторінках галереї VashArt і її засновниці Ірини Кваші, до якої звернулася художниця на інвалідному кріслі Лілія Колядова (колись вона продавала свої картини біля Центрального ринку): «Лілія написала мені, що у неї складна ситуація і потрібна допомога з продажем картин, що вона в кріслі і прийти не може. Через день я була в неї. Весь час думала, як важко людям з інвалідністю в нашій державі. Прокручувала в голові її побут (намагалася хоч трохи зрозуміти психологію … у мене не вийшло). І ви знаєте, я захоплююся нею! Вона в кріслі з 1986 року, але не озлобилася на світ, не опустила рук, а навчилася виживати. І при цьому ще й дарує світло в своїх картинах іншим людям.

Люди з інвалідністю не особливо просять про допомогу. Тільки коли зовсім припече. Вони дуже сильні і горді (в хорошому сенсі). Ось і Лілія каже, що давно чула про галерею, читала, друзі розповідали, але просити якось не хотілося. А тут допомогло нещастя. Її пограбували. Вкрали ноутбук. А для людини в інвалідному кріслі ноутбук — це цілий всесвіт! Це зв’язок зі світом! Це інформація. Це спілкування. Я не розумію ту людину, яка з бідної квартири у інваліда вкрала. Збагатився? .. Але це інша історія. На продаж Ліля дала 10 картин. Якщо їх продати за тими цінами, що вона написала, грошей вистачить на ноутбук. Такий, щоб більш-менш швидко працював ».

Ірина запропонувала користувачам Facebook допомогти художниці: купити її картину, зібрати грошей, хто скільки може, подарувати Лілії свій ноутбук (за умови, що він придатний для роботи). До посту додавалися фото Ліліних картин, написаних олією на полотні або картоні.

На заклик Ірини Кваші відгукнулося дуже багато людей. Добрі користувачі Facebook перераховували Лілії гроші. Але, як слушно зауважила засновниця галереї VashArt, для творчої людини важливо бути визнаним. Дев’ять з десяти картин Лілії були продані в лічені дні, на чотири з них замовили повтори (за одні й ті ж картини заплатили кілька людей одночасно). Причому покупці були не тільки з України, а й зі Швеції, Сінгапуру та Росії. А новий ноутбук HP художниці подарував молодий чоловік, про якого відомо лише, що його звати Саша.

Лілія Колядова — олександрійка, закінчила школу №19. Її батько був відомим в нашому місті художником і поетом (його вірші увійшли в виданий в цьому році ювілейний випуск літературного альманаху «Джерело»). А сама Лілія з 16 років в інвалідному візку — у неї пошкоджений хребет після падіння з дерева. Вона живе з мамою, і дохід у них зовсім невеликий — мамина пенсія і Ліліна допомога по інвалідності. Щоб хоч якось звести кінці з кінцями, Лілія стала писати і продавати картини. Малювати її вчив батько, а пізніше Колядова закінчила Заочний народний університет мистецтв в Москві. Останнім часом художниця продавала картини через інтернет, для цього їй і потрібен був комп’ютер. Не можна сказати, що це приносило великий прибуток, але, по крайней мере, дозволяло хоч якось зводити кінці з кінцями. І ось недавно під виглядом перевірки газових вентиляційних каналів в її квартиру проник чоловік, який вкрав у неї ноутбук. Якби вдома була мама, можливо, цього не сталося б. Але … Тоді б Лілія не вернулась в галерею і не отримала б допомоги, нового витка популярності і замовлень.

«Величезне спасибі всім, хто відгукнувся і допоміг нам у скрутну хвилину, особливо Олександру за подарований ноутбук. Правду кажуть — немає лиха без добра », — говорить Л. Колядова.

Роботи Лілії тепер будуть постійно експонуватися в галереї VashArt, і натхнення у художниці побільшає. Картини Колядової, яка в останні роки значно зросла як художник, дуже подобаються людям. Це повітряні пейзажі, яскраві або ніжні натюрморти, написані з натури, по пам’яті або за фото, а також харизматичні портрети — старий-скрипаль, наприклад, викликає філософські роздуми про сенс буття.

Лілія брала участь в колективних виставках олександрійських художників і багато років мріє про персональну виставку, але всі написані роботи змушена була продавати. Вона готова виконати повтори своїх картин або писати нові на замовлення. Художниця з радістю візьметься за роботу, тому що їх з мамою доходу на життя не вистачає: обидві отримують на руки по 2000 гривень, а взимку тільки за опалення доводиться платити понад 1200 гривень (і це з урахуванням субсидій). Зараз субсидію Колядовій урізали з 1000 до 340 гривень, і вони дуже бояться — як виживати взимку? Вся мамина пенсія, і навіть більше, йде на оплату комунальних послуг. «І це не тільки у нас така ситуація, — каже Лілія. — Так живуть всі пенсіонери і люди з інвалідністю. Багато змушені просити милостиню або продавати якісь пожитки, інакше просто не вижити. Хоч би субсидію додали. Минулої зими ми платили 60-70% від доходу, а обіцяли, що буде не більше 15%. А як бути зараз, коли субсидії урізують? »…

 

Олександрійський тиждень

Схожі публікації