Микола Кулеба: Ми працюємо над створенням національної стратегії онлайн-безпеки дітей

Микола Кулеба: Ми працюємо над створенням національної стратегії онлайн-безпеки дітей

Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба наголошує на важливості відвертих бесід з дітьми про ризики спілкування в Інтернеті.

В ході брифінгу, який відбувся в Офісі Президента з нагоди Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, Микола Кулеба повідомив, що в Україні кожна п’ята дитина постраждала від сексуального насильства. При цьому діти не знають, куди звертатися за допомогою, часто вони мовчать про злочин, і насильство триває.

«У сучасному світі однією з небезпек є також сексуальне насильство онлайн. Нещодавно разом з Міжнародним союзом електрозв’язку ми провели дослідження, в якому взяли участь понад п’ять тисяч дітей і більше п’яти з половиною тисяч батьків. За його результатами 30% опитаних дітей погоджувалися зустрітися з людиною, з якою вони познайомилися онлайн. 85% батьків відзначають, що не знають, куди звертатися в разі проблеми онлайн. Зараз ми працюємо над національною стратегією онлайн-безпеки дітей », — зазначив уповноважений з прав дитини.

Микола Кулеба підкреслив важливість відвертих розмов з дітьми, зокрема про ризики спілкування в Інтернеті, і вибудовування довірчих відносин. Також він звернув увагу на проблему процедури опитування жертв насильства. За його словами, через неправильне спілкування правоохоронців з жертвами і батьками, відсутність спеціальної підготовки суддів в роботі з такими дітьми постраждалі повторно травмуються.

У свою чергу начальник ювенальної превенції Національної поліції Лариса Зуб повідомила, що з початку 2019 року 324 дитини стали жертвами сексуального насильства. Вона наголосила на важливості створення в поліції окремого підрозділу з розслідування таких злочинів. При цьому Лариса Зуб акцентувала увагу на складнощі фіксації такого типу правопорушень через небажання дорослих всерйоз сприймати заяви дітей.

«Часто дорослі говорять, що дитина щось вигадує, або просто відмовляються сприймати таку реальність. Адже насильником може виявитися близький родич дитини. Дефіцит психологів дуже ускладнює процес розслідування », — сказала вона.

У той же час координатор програм по захисту дітей від насильства офісу Уповноваженого з прав дитини Анастасія Дьякова зазначила, що в ході спілкування в Інтернеті дитина відчуває себе в безпеці, і виникає так звана ілюзія спальні. Через це діти можуть вести себе так, як не наважилися б в реальному житті.

«Тому діти можуть відправляти інтимні матеріали незнайомцям. Потім починається шантаж, є випадки, коли такі дії завершувалися зґвалтуванням дитини », — зазначила Анастасія Дьякова.

Представниця Національної ради дітей і молоді Настя Голяк звернула увагу на поширення серед підлітків такої проблеми, як секстинг.

«Всі мої однолітки користуються смартфонами. Іноді підлітки навіть можуть будувати відносини онлайн. У моєї подруги була ситуація, коли її друг, з яким вона була знайома тільки онлайн, відправив їй свої інтимні фото і попросив зробити те ж саме. На щастя, вона відмовилася і розповіла батькам », — повідомила дівчина.

Крім того, розробник українського додатку батьківського контролю Віктор Євпак наголосив на проблемі цифрової залежності у дітей.

«Є ціла наука, яка називається «маніпулятивний дизайн». Я помітив таку залежність у своїх дітей вже в три роки. Батьки повинні розуміти ризики для дітей, говорити з ними про це і встановлювати межі. Одним з таких помічників для батьків є додаток батьківського контролю Kidslox », — підкреслив він.

Джерело: president.gov.ua

Схожі публікації