До Новомиргородського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області звернулась мешканка м. Новомиргород з проханням оглянути хворих свиней.
Зі слів власниці захворювання виникло 06 вересня 2019 року. При огляді виявлено тварину (свиню) з ознаками: відмова від корму, температура тіла 39.9 °С, з видимими ознаками кульгання. Було проведено лікування, а вже 08 вересня 2019 року вранці при проведені чергового обстеження тварин було виявлено труп свині. На місце загибелі тварини до власниці тварини виїхала група швидкого реагування. Після проведення епізоотичного обстеження та патологоанатомічного розтину трупу свині було відібрано біоматеріал та направлено до Черкаської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби для дослідження на африканську чуму свиней.
09 вересня Новомиргородське районне управління отримало експертний висновок відправленого біоматеріалу, де виявлено збудник захворювання африканської чуми свиней.
09 вересня 2019 року проведено засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Новомиргородській районній державній адміністрації (протокол від 09 вересня 2019 року № 5), на якому були прийняті рішення:
- Оголошено територію особистого господарства жителя
м. Новомиргорода, Новомиргородського району Кіровоградської області епізоотичним вогнищем неблагополучного пункту щодо африканської чуми свиней та встановлено карантин, встановлено ветеринарно-поліцейський пост, попереджувальні знаки. - Визначено зону захисту, від зовнішніх меж осередку, до якої віднесено всю територію м. Новомиргород, Новомиргородського району, Кіровоградської області.
- Визначено зону спостереження (нагляду), від зовнішніх меж зони захисту: с. Турія, с. Йосипівка, с. Листопадове, с. Рівне, с. Розлива, с. Костянтинівка, с. Кам′янка, с. Ганнівка, с. Мартоноша, с. Пурпурівка, с. Іванівка, с. Мар′янопіль, с. Бирзулове, с. Коробчине, с. Лікареве, с. Троянове, с. Андріївка, с. Тишківка
- Затверджено “План заходів щодо локалізації та ліквідації африканської чуми свиней на території особистого господарства мешканки м. Новомиргорода, Новомиргородського району Кіровоградської області та недопущення розповсюдження даного захворювання на території Кіровоградської області”.
Відповідно до Плану заходів було проведено наступні заходи:
Встановлено карантинний пост та розпочато чергування із залученням представників Новомиргородського відділення Маловисківського відділу поліції в Кіровоградській області на дорозі при в’їзді до особистого господарства мешканки м. Новомиргорода Кіровоградської області.
Забезпечено функціонування дезбар’єру при в’їзді-виїзді на територію епізоотичного вогнища та закріплено відповідальну особу за його роботою
Встановлено попереджувальні знаки з написом «Карантин» на всіх в’їздах та виїздах на територію особистого господарства мешканки м. Новомиргорода.
Перекрито всі виїзди і заїзди до спалаху по польових дорогах з метою недопущення руху транспорту, залишивши одну дорогу, на якій встановлено карантинний пост та дезтехніку (обладнання) для дезінфекції автотранспорту.
Визначено місце для спалювання туш тварин, продукції тваринного походження, контамінованих матеріалів,відходів та інших об’єктів, які можуть бути джерелом розповсюдження інфекції.
Створено відповідні санітарно-гігієнічні умови для обов’язкової щоденної обробки осіб, задіяних у виконанні заходів з локалізації інфекції та тих, які знаходились у вогнищі.
Новомиргородською міською радою та КП «Новомиргородський Новобуд» було виділено необхідну техніку, обладнання, дезінфекційні машини, автотранспорт інші необхідні матеріально-технічні засоби для виконання даного плану заходів.
Проводиться евтаназія всього свинопоголів’я в особистому господарстві мешканки м. Новомиргород. Трупи знищуються шляхом спалювання у визначеному місці, з наступним проведенням дезінфекції місця спалювання.
Забезпечено цілодобове чергування біля траншеї для спалення тварин, з метою недопущення сторонніх осіб та контролю за спалюванням тварин.
Проводиться дератизація в господарстві, проводиться механічна очистка всіх приміщень особистого господарства всі дерев’яні матеріали (поли, двері) та інший малоцінний інвентар знищуються шляхом спалення у визначеному місці. По завершенню буде проведена дезінфекція приміщень.
Заборонено вхід до неблагополучного господарства сторонніх осіб.
Заборонено ввезення на територію спалаху (неблагополучного пункту) та вивезення за його межі усіх видів тварин, а також продуктів сировини тваринного походження, інвентарю, матеріалів, які можуть містити фактори передачі АЧС ( крім транспортування для спалювання).
В межах зони захисту (м. Новомиргород) буде проводитися облік всього свинопоголів’я в господарствах усіх форм власності та попереджено власників свиней про заборону продажу, переміщення, вигульного (вільного) утримання та безконтрольного забою свиней з отриманням від власників письмової розписки.
Проінформовано населення, що згідно чинної «Інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней» клінічно здорове свинопоголів’я підлягає здачі на забій на визначене Рішенням ДНПК при Новомиргородській РДА забійне підприємство, заборону самовільного переміщення та забою наявного поголів’я.
Буде заборонено в зонах захисту та нагляду проведення виставок, ярмарок, базарів та інших заходів, пов’язаних із пересуванням та скупченням тварин.
З метою заборони вивезення із зони захисту і зони спостереження тварин і продуктів тваринного походження буде створено пересувні поліцейський пости.
Заборонена реалізацію живих свиней та птиці та продуктів подвірного забою свиней та птиці на ринку СТ «Златопільське», крім продукції отриманої на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл та за наявності супровідних ветеринарних документів.
Комісійно буде проводитися обстеження ринків, магазинів з метою недопущення продажу продуктів забою свиней без наявних супровідних ветеринарних документів.
В межах зони спостереження буде проводитись роз’яснювальна роботу з мешканцями щодо посилення дотримання заходів біобезпеки в їх особистих господарствах та проводитись облік свинопоголів′я.
Буде проводитись знищення гуманним методом бродячих собак і котів.
Комісійно буде проводитися обстеження ринків, магазинів в межах зони спостереження з метою недопущення продажу продуктів забою свиней без наявних супровідних ветеринарних документів.
Для інформації:
Африканська чума свиней — це заразне захворювання, деякі ознаки якого можуть розвиватися доволі швидко, але не завжди є специфічними для встановлення остаточного діагнозу. Вірус АЧС заражає клітини імунної системи та ініціює вироблення величезної кількості специфічних антитіл, які, на жаль, не здатні до повної нейтралізації збудника. Це і є однією з основних причин чому виготовлення ефективної вакцини проти нього наразі неможливе. АЧС достатньо легко передається від хворої до здорової тварини , чому сприяє надзвичайна стійкість вірусу в навколишньому середовищі.
В умовах України лише домашні та дикі свині можуть хворіти на АЧС. Усі інші тварини не сприйнятливі до збудника цієї хвороби. Вірус АЧС не передається людині і є безпечним для її здоров’я.
Симптоми:
- Раптова загибель свині без прояву клінічних ознак,
- Підвищення температури тіла до 40,5-42°С,
- Апатія,
- Втрата апетиту, сильна спрага,
- Слабкість чи параліч тазових кінцівок, хитка хода,
- Швидке утруднене дихання, кашель,
- Блювота, діарея (іноді з кров’ю) частіше запор,
- Кроваві чи гнійні виділення з носа та очей,
- Синюшність шкіри та червонувато-фіолетові плями черева, підгрудка, мошонки, вух, п’ятачка та кінцівок,
- Можливі аборти у свиноматок.
Зараження свиней відбувається:
- Шляхом безпосереднього контакту (від свині – до свині).
- Опосередковано:
-Через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, транспортні засоби; диких кабанів, бродячих тварин, птахів, мух та обслуговуючий персонал.
-При згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин.
При виявленні ознак даного захворювання чи загибелі свиней звертатися до Новомиргородського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за номером телефону 4- 13-61 та 4- 10-68.
Джерело