11 жовтня в Олександрійській районній державній адміністрації відбулась панельна дискусія «Війна зробила їх видимими».
Участь у дискусії взяли заступник голови Олександрійської районної державної адміністрації Роман Домбровський, заступник голови районної ради Валентина Мележик, заступник директора з виховної роботи Новопразького навчально-виховного комплексу Ірина Півняк, молодший лейтенант окремого загону спецпризначення Центрального територіального управління Нацгвардії України Тетяна Стецун, волонтер, мати загиблого воїна АТО, директор територіального центру соціального обслуговування Великоандрусівської територіальної громади Дар’я Ільїна, волонтерка Ірина Кабанова.
Під час дискусії розкрито актуальні теми: «Що нам відомо про жінок, дівчат, які пішли захищати територіальну цілісність країни? Які мотиви були для того, щоб бути на лінії фронту? Чому присутність жінок на лінії бою завжди викликає емоції? З якими труднощами зіштовхнулися і чи стали щасливішими, побувавши в зоні ООС? Чому жінки пов’язують своє життя з лінією фронту та службою в ЗСУ? Пішовши добровільно на фронт, як військові і як волонтери, чи стикалися ви з нормативними бар’єрами, чоловічим спротивом, упередженим ставленням? Які емоції були пережиті в ті моменти, чи хотілося сказати собі «дійсно, навіщо мені це все, буду біля батьків, дітей, коханого…»? Що не дало повернути назад?
Присутні на дискусії переглянули відео про красивих, тендітних, ніжних жінок, які обрали інший шлях — шлях захисника Батьківщини.
Дослідники зазначають, що жінки зазвичай більш мотивовані за чоловіків, які йдуть на службу в Збройні Сили. Адже, щоб потрапити на війну їм потрібно подолати стереотипи, довести право воювати і розуміти, що довести своє право на соціальну підтримку буде непросто.
Заступник голови Олександрійської райдержадміністрації Роман Домбровський зазначив, що такий формат зустрічі і обговорення чутливих тем «жінка і війна», відбувається в районі вперше. Як і відзначення свята у такому форматі.
«Районна державна адміністрація спільно з районною радою вирішила провести захід саме в такому форматі. Жінка в історії була іноді на першому, іноді на другому місці. Сприймалася виключно як берегиня роду, як мати, як сестра. А зараз це стереотипне розуміння жінки змінилося. Є багато героїчних постатей, визначних жінок, які не відповідають цим стереотипам, а є провідниками ідей, тими, хто рухає суспільство вперед. Княгиня Ольга, королева Франції Анна, Роксолана, Жанна Д’Арк. Пам’ятаємо також новітню історію, наприклад Маргарет Тетчер. Ці жінки обирали долю політиків, героїв свого часу і вели людей за собою без огляду на свою стать чи відомі нам образи».
Як зазначалось на зустрічі, одна із проблем — відсутність паритету на керівних посадах жінок і чоловіків. Тільки 10% обіймають такі посади жінки. Водночас жінки, що служать у Збройних Силах України, пройшли школу життя і мають високі професійні здібності. Тому необхідно змінити ставлення у питанні паритетності і поступово створювати рівні умови для жінок і в цьому питанні.
Волонтери, які брали участь у заході за підсумками зустрічі зазначили, що тема війни частково втрачається. Але необхідно пам’ятати героїв-захисників, відвідувати їх могили, проводити заходи на вшанування їх пам’яті. Також волонтери зазначили, що необхідно вітати з Днем народження батьків загиблих, підтримувати з волонтерським та ветеранським рухом постійний зв’язок. Волонтерка Ірина Кабанова згадала, що є хороша ініціатива – Олександрійський громадський простір «КУБ» Культура. Урбаністика. Бізнес», де учасники АТО і ООС, ветерани і волонтери можуть збиратись, брати участь у громадському житті, впливати на рішення через підтримку громадських ініціатив.
Джерело: Олександрійська РДА