Що робити, коли дитина налякана — поради психолога. ВІДЕО

Що робити, коли дитина налякана — поради психолога. ВІДЕО

«Поради психолога» створено у співпраці інформаційного порталу AlexCity та психологів «гарячої лінії» психологічної підтримки Олександрії.

Розповідає психологиня Ольга Нємова.

Кожен українець в такий складний час потребує психологічної підтримки, а особливо діти. Що ж робити, коли дитина дуже налякана?

Насамперед візьміть себе в руки. Діти наслідують поведінку дорослих, особливо батьків. Коли дитина налякана, передусім вона дивиться на маму, сканує її вираз обличчя, емоційну реакцію. Потім, якщо тато живе поруч, дивиться на тата, чи правильно вона зрозуміла реакцію мами. І вже потім дитина вирішує, чи лякатись їй і як їй реагувати.

По-друге, якщо дитина налякана, вмийте водою обличчя і дайте випити їй води.

Третє, треба її міцно обійняти й притиснути до себе. Коли дитина налякана, природна реакція — це плач. Коли дитина плаче понад п’ять-десять хвилин, вона вже сама не може зупинитися, тому потрібно її міцно обійняти, притиснути до себе, щоб зменшити імпульсивні схлипування і реакцію грудної клітини.

Говоріть… Говоріть:

Подивися на мене. Подивись мені в очі. Роби як я. Роби вдих-видих, дихай.

Говоріть:

Я бачу, як ти боїшся, що тобі страшно, я поряд, я обов’язково потурбуюсь, щоб ти був у безпеці. Я люблю тебе. Я поряд. Візьми мене за руку. Стисни її міцно.

Якщо дитина вже більш доросла, це підліток, ви можете надати їй підтримку такими словами:

(не говоріть)

Не переживай.

(говоріть)

Розкажи, що тебе турбує, поділися.

Не говоріть:

Все буде добре.

Запитайте її:

Про що ти зараз думаєш?

Не говоріть:

Не бійся.

А запитайте:

Чого ти зараз боїшся найбільше?

І обов’язково потурбуйтеся, коли ви знаходитесь на вулиці, або в бомбосховищі, щоб в дитини був бейжик, який приколотий на одяг, з її ім’ям, телефоном батьків, щоб зменшити стрес, який витрачається на пошуки, якщо дитина загубилась.

Бережіть себе та своїх близьких. Все буде Україна!

Схожі публікації