Старий Новий рік: історія і традиції

Старий Новий рік: історія і традиції

Старий Новий рік відзначають у ніч з 13 на 14 січня. Це унікальне свято виникло внаслідок зміни літочислення.

Старий Новий рік відзначають не тільки в нашій країні. Це свято популярне і в Сербії, Чорногорії, Росії, Швейцарії, Північній Африці та Японії. Як з’явився Старий Новий рік і які звичаї і традиції зберегло це свято — в матеріалі Корреспондент.net.
Старий Новий рік з’явився з 1918 року. До цього царська Росія вела літочислення за юліанським календарем. Але в Європі був прийнятий григоріанський календар, у якому всі дати були зміщені на 13 днів.
Так, за юліанським календарем Новий рік був 14 січня, і, коли у 1918 році на території сучасної України прийняли григоріанське літочислення, Новий рік перемістився на 1 січня.
Рада народних комісарів прийняла відповідний декрет, який 26 січня підписав Ленін. Рівно через рік жителі Радянської Росії, а з початку 1920-х років і Радяської України почали святкувати Новий рік за новим та старим стилем.
Традиції свята
В Україні і Білорусі 14 січня відзначають Василів день — свято землеробства і «щедрого вечора».
У цей день люди накривали столи, гуляли, ворожили, веселилися. Вважалося, що чим багатший буде святковий стіл, тим кращим буде врожай і рік буде вдалим і щасливим. Також Василь вважався покровителем свинарів, тому намагалися обов’язково приготувати страви зі свинини.
Пізніше традиційною старо-новорічною стравою стали вареники, які ліпили всією сім’єю. Один з вареників робили із «сюрпризом». Туди клали монетку (символ достатку) і щедро сипали перець.
У Старий Новий рік було прийнято, щоб першим гостем був чоловік — тоді в будинку весь рік буде щасливо, ситно і благополучно.
У жодному разі в свято не позичали грошей. А за столом повинні були збиратися і чоловіки, і жінки. Якщо ж гуляла тільки жіноча компанія, то це обіцяло самотність у році, що наступив. 14 січня не виносили з хати сміття — щоб не винести удачу.
Обов’язково треба впустити в будинок щедрувальників та обдарувати їх. На свято треба було одягнутися в найбільш ошатний одяг. Також уникали вимовляти слово «тринадцять» і рахувати дрібні монети.

Схожі публікації