У селі Попельнасте зберігають рушник, якому майже 150 років

У селі Попельнасте зберігають рушник, якому майже 150 років

Вишитий рушник, за яким навчали грамоті, зберігають у селі Попельнасте.

Знайшли його в будинку місцевої жительки, якому майже 150 років – розповів краєзнавець Валерій Жванко. Скільки років рушнику – невідомо.

За словами Валерія Жванка, рушник на зберігання до музею попльнастівського культурно-освітнього центру ”Толока” передала жителька села Ольга Петрівна Аврахова. На рушнику з обох сторін власниця вишила першу літеру свого прізвища, вишивка – сірими нитками по білому домотканому полотну: ”Авторка цього рушника – Євдокія Євдокимівна Аврахова. Це або її мама, або бабуся. Враховуючи, що Ользі Петрівні близько 90 років, рушнику – далеко за 100. Ми знаємо, що на посуді, на одязі, на білизні шляхти вишивався, викарбовувався, виливався вензель. А тут проста селянка, яка робить свою першу літеру, робить її урочистою, наче в книзі рукописній. Це говорить про почуття власної гідності, можливо, навіть, гонору”.

На одній зі сторін рушника вишита абетка. Це, зі слів краєзнавця, свідчить про те, що рушник був засобом навчання дітей основам грамоти: ”Рушник маркує цю територію, він зберігає імена людей, які не збереглися, наприклад, у метричних книгах. Це показує рівень культури людей, їхні вірування, стосунки”.

Валерій Жванко додав, що у культурно-освітньому центрі ”Толока” зберігають два десятка старовинних рушників жителів Попельнастого.

 

 

 

 

Джерело

Схожі публікації