Сенсаційна знахідка Юлії Лебедевої у архіві

Сенсаційна знахідка Юлії Лебедевої у архіві

Це водонапірна вежа, яка ще стоїть на території міської лікарні. У архівного фото 1890 року, фрагмент якого тут наведено є такий опис:

«В деле содержится фотография в рамке с художественным оформлением, в конверте. На лицевой стороне фотографии, внизу, написано от руки, черными чернилами: «Здание новой земской больницы с хозяйственного двора по Ярморочной улице в г. Александрии Херсонской губернии». На оборотной стороне фотографии, в центре, штамп фотоателье: «Универсальная фотография М. Н. Хайкова в Александрия Херс. г.»

Схоже, що існують два пояснення цієї конструкції. Перше — шатровий або голандський вітряк.

«Шатрові («голландські») вітряки мають обертовий ковпак чи шатро на нерухомій будівлі. Називалися також «кругляками». Орієнтація таких вітряків проти вітру може здійснюватися як вручну за допомогою воротила, так і автоматично — через вертушку і систему коліс.»

Друге — вежовий вітряк. Вежовими вітряками (нім. Turmwindmühle, англ. tower (wind)mill, нід. torenmolen, фр. moulin tour) називають вітряки, що складаються з кам’яної чи цегляної вежі, на якій встановлено дерев’яний ковпак з крилами».https://uk.wikipedia.org/…/%D0%92%D1%96%D1%82%D1%80%D1…

Безумовно, слово за спеціалістами.

Шкода, що нам в школі розповідали про БАМ і ціліну, але забули розповісти про зруйновані комуністами архітектурні і технічні перлини Олександрії. Мабудь для того, щоб ми захопювалися шахтами і разрєзамі. І всьо. А потім, на ностальгійних сайтах і сторінках старперів, згадували ті шахти і заводи, як найбільший злет «СРСРівської цівілізації».

Джерело: Валерій Жванко

Схожі публікації