Синагоги Олександрії

Синагоги Олександрії

Якщо поглянути на карту міста Олександрія, затверджену в 1872 році, то по вул. Поштовій, квартал 113, значиться синагога. Всього до революції 1917 року в місті було п’ять синагог.

На опублікованій фотографії ми бачимо дві будівлі: Велика синагога (в центрі фото) і синагога Бешмедріс. Обидві будівлі були побудовані понад 150 років тому. Синагоги були центром, навколо якого вирувало життя єврейської громади міста. У 30-х роках минулого століття синагоги були закриті і використовувалися різними міськими організаціями. Під час війни в приміщенні Великої синагоги розміщувалася казарма окупантів.

Після війни в приміщенні був гуртожиток для учнів, поруч училище механізації. Місцеві жителі, напевно, пам’ятають, що в 1962 році тут навчалися кубинці і проживали в цьому гуртожитку. Після закриття училища в будинку розташувалось медучилище. Після його переїзду в новий корпус, будівля була продана приватній особі. Що з цього залишилося, видно на фото.

Будівлі синагоги Бешмедріс пощастило більше — її включили до реєстру пам’яток місцевого значення. Протягом 40 років олександрійці пам’ятають його, як кінотеатр 1 Травня. В даний час приміщення викуплене однією з місцевих релігійних громад і після ремонту виглядає гідно.

Джерело: Олександрійський тиждень

Схожі публікації