За встановлення лічильника доведеться заплатити жителям.
12 липня обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» опублікувало повідомлення про намір встановлення вузлів комерційного обліку. Тобто, найближчим часом почнеться процедура встановлення загальнобудинкових лічильників або пропозиції жителям встановити їх самостійно.
Селище міського типу Смоліне Маловисківського району стане пілотним населеним пунктом на Кіровоградщині. Тут 52 багатоквартирних будинки.
Відповідно до закону, протягом двох місяців з моменту публікації на сайті споживачі повинні визначитися з порядком встановлення лічильника. Жителі багатоквартирного будинку повинні скликати загальні збори, на яке повинні зібратися не менше 75 відсотків власників житлових площ. Ознайомитися з наміром ОКВП встановити загальнобудинковий лічильник, його вартістю і розміром щоквартальних виплат. Споживач буде платити ці кошти протягом зазначеного в повідомленні періоду.
Якщо протягом двох місяців споживачі визначилися і їх все влаштовує, то потрібно написати на підприємство лист-узгодження і підкріпити протокол зборів.
Якщо споживачам не підходить запропонований варіант, і вони хочуть розробити проект і встановити лічильник самостійно, знову потрібно писати відповідного листа з прикріпленим протоколом зборів. У разі самостійної установки термін на цю процедуру зростає з двох до чотирьох місяців. Якщо і за цей період роботи не будуть виконані, то вони автоматично перейдуть до компетенції водоканалу.
Якщо споживачі не визначилися і не надіслали на підприємство ніяких результатів щодо їх вирішення, або протокол зборів складено неналежним чином, то через два місяці, згідно із законом, це вважається автоматичним згодою.
Для чого ці лічильники? Між показниками будинкового та квартирних лічильників завжди є різниця — небаланс. Навіть в тих будинках, де прилади обліку в 100 відсотках квартир. Наприклад, якщо в будинку 249 квартир і в середньому споживають по 10 кубометрів води, то виходить 2490 кубів споживання в місяць. А загальдомовий лічильник показує 2600 кубометрів. Різниця — 110.
Звідки виникає така різниця? Перша причина — в побутових водолічильників точність класу «А». Переважна більшість їх встановлено вертикально, рахують вони з похибкою. Шістдесят літрів протікання через такий лічильник на годину не вважаються взагалі. Якщо лічильник встановити горизонтально, він уже рахує з похибкою в 30 літрів на годину, і вже реагує на найменший рух води. І якщо помножити 60 неврахованих літрів на 249 квартир, то виходить втрачених 14 кубометрів води на годину. А якщо в підвалі стоїть загальний лічильник, його похибка значно менше вищевказаної.
Друга причина — крадіжки. Багато споживачів використовують різні механізми для зупинки обліку води на лічильнику, або ж набирають ємності, пускаючи воду по краплі.
Новий «Закон про комерційний облік» передбачає відповідальність за не встановлення загальнобудинкових приладів обліку. Санкції застосують, якщо це не буде зроблено до 1 серпня 2020 року.
Після установки лічильників в Смоліне на черзі будуть багатоквартирні будинки в Знам’янці, Світловодську, Олександрії та Кропивницькому.
Джерело: Моя Александрия