У кропивницьких магазинах за рік на 20% подорожчало молоко. У грудні ціна в Україні досягла європейського рівня. Молоко подорожчало через дефіцит його виробництва в Україні.
За прогнозами керівниці проєктів Асоціації виробників молока Олени Жупінас, молоко дорожчатиме. У грудні ціна в Україні вирівнялася з європейською ціною і складала 42 євро за 100 кілограмів молока, інформує «Суспільне».
«Криза у молочній галузі спостерігається понад 10 років, а військові дії ці питання поглибили. Ми втратили більше ніж 100 молочнотоварних ферм, знизилося виробництво молока в приватному секторі. У 2023 році майже мільйон українців повернулися на територію України, це спровокувало збільшення споживання, і молочні заводи для того, щоб забезпечити себе сировиною, почали пропонувати виробникам молока більш високі ціни», — сказала Жупінас.
На державному підприємстві інституту сільського господарства займаються молочним тваринництвом більше пів століття. На фермі утримують 234 корови племінних порід. Щодоби мають три з половиною тонни молока. Здають його на сиро-переробний комбінат у Черкаській області. Нині ціна молока – 15 гривень 60 копійок за кілограм. На початку минулого року була 12 гривень.
«У порівнянні з довоєнним періодом все здорожчало у три рази. Наприклад, покупні корми, такі як сіль, яку необхідно давати коровам, обов’язково вводити у раціон, соду», — розповіла виконувачка обов’язків головного зоотехніка Галина Ігнатенко.
В одному із супермаркетів міста найдешевше молоко вагою 900 грамів можна купити за 32 гривні 99 копійок. Найдорожче — 54 гривні 99 копійок за 950 грамів. Місцевих постачальників у магазина немає. Молоко везуть з Дніпра, Львівської, Харківської та Київської областей, розповіла керуюча супермаркету Людмила Животовська.
Молочним тваринництвом на Кіровоградщині займаються 30 сільгосппідприємств. Їх кількість не зменшилася під час повномасштабної війни. Протягом минулого року виробили 75 тисяч тонн молока. Це на 8% більше, ніж у 2022 році, сказала керівниця департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова.
«У 2024 році закупівельна ціна на молоко збільшилася на 5%. У господарствах населення становить 8-9 гривень за кілограм молока, а у сільгосппідприємствах 14-18 гривень. Пов’язане таке коливання цін з тим, що молоко від сільгосппідприємств є більш якісне», — сказала Фурманова.
Вона прогнозує підвищення вартості молока протягом року на 10%.