Головний тренер Олександрії згадав початок своєї кар’єри (Фото)

Головний тренер Олександрії згадав початок своєї кар’єри (Фото)

В інтерв’ю Сергій Коновалов розповів про час, проведений в молодіжній збірній СРСР, а також згадав про велику українську діаспору, яка відігравала ключову роль в успіхах команди. Серед них був і Володимир Шаран — чемпіон Європи та бронзовий призер чемпіонату світу, а нині головний тренер «Олександрії».

Кореспондент звернувся до Володимира Богдановича з проханням згадати ті часи.

— Пане Володимире, як ви потрапили в збірну СРСР U-18, з якою в 1990 році виграли чемпіонат Європи?

— Все йшло поетапно. Спочатку було запрошення в збірну Івано-Франківської області, де на одному з турнірів мене побачив Іван Терлецький, що формував збірну України для участі в союзному турнірі. Викликали на двотижневий збір, який проходив в Дружківці. Пам’ятаю, перший раз в житті їхав поїздом через всю Україну один, і було страшнувато. А через деякий час мене і Сергія Щербакова головний тренер юнацької збірної Геннадій Костильов викликав на збори, коли фактично був сформований кістяк команди. До сих пір не знаю, хто рекомендував нас Костильову, щоб він переглянув і оцінив наші шанси. Ми з Серьогою приїхали разом на базу в Новогорськ, з тих пір так і дружимо. Постійно жили в одному номері і на зборах, і на турнірах.

Почалася підготовка до поїздки на турнір до Італії, і раптом в останній момент дізнаюся, що мене не включають в список. Але перед від’їздом у нас була остання гра в Новогорську з дублем московського «Динамо». Мабуть, я добре зіграв і Геннадій Іванович поміняв свою думку, все-таки включивши мене в поїздку, і після цього я вже постійно був в обоймі, і не пропустив жодного матчу. Тільки один раз відпросився у коуча, і не поїхав на турнір в Дюссельдорфі. А причина була дуже поважна. У 1990 році «Карпати», за які я вже грав, на запрошення української діаспори збиралися на турнір в Америку. Я попросив у Костильова поїхати разом з командою, на що він сказав: «Так, в Америці за все життя можеш і не побувати, тому я тебе відпускаю».

— І як, Костильов мав рацію? У Німеччині ви були не раз, а чи доводилося побувати ще раз у США?

— Більше ні разу. І якби Геннадій Іванович не відпустив, то дійсно не бачити мені Америки. Як у воду дивився. А поїздка була вражаючою. Побували в п’яти містах: Вашингтоні, Чикаго, Клівленді, Філадельфії. Жили в приватних будинках, забирали нас до себе українські родини. Правда, коли поверталися додому, то не дорахувалися Славіка Лендєла, який вирішив залишитися там назавжди. Найсильніший гравець «Карпат», якого запрошували «Динамо» Київ і Тбілісі і багато інших команд. Збиралися в аеропорт, і тут приходить Рафальчук без Лендєла, а вони жили разом, і каже: «Не чекайте Славіка, його не буде». Ми всі були в шоці, включаючи нашого супроводжуючого «вчителя з університету», він же КДБ-ешник. Галас вийшов великий.

Володимир Шаран - про Роберто Карлоса, поїздку в США і яскравий дебют за Динамо - изображение 1

                                    Карпати на вечірці під час американського турне

— Перша поїздка в статусі гравця збірної, і куди — в Італію, хвилюючий момент для вас в житті. Що запам’яталося з тієї поїздки?

— Все запам’яталося, і як ми жили, і як харчувалися. А найголовніше спогад про морозиво, яке на італійській мові звучало gelato. І нам після обіду дозволяли взяти безкоштовно по одній пачці. Вже дуже було смачне морозиво. В добу нам давали по п’ять доларів, і переводили на місцеві ліри. Купив в подарунок мамі дезодорант, а ось на парфуми, які були дорогими, грошей не вистачило. Собі купив штани. Буквально позавчора дзвонив Щербаков, і ми все це згадували.

— У 1990 році у вас в житті настає важлива подія — збірна СРСР виграє чемпіонат Європи. Приємно згадувати такі моменти. Що цікаво, в групі перед виходом у фінал ви досить легко розправилися з опонентами.

— Таке завжди приємно згадувати. Так, в групі ми не залишили нікому шансів, вигравши всі матчі. Якщо пам’ять не зраджує, з нами були Голландія, Кіпр і Норвегія. Ми зі Щербаковим найбільше забили. Я грав лівого хава, а Серьога нападника. Як я вже говорив, жили з ним в одному номері, напевно, тому і утворилася ударна зв’язка (сміється). Зайняли перше місце в групі, і вийшли у фінал. Я до сих пір часто телефоную йому. Він працює селекціонером в московському «Локомотиві». Шкода, він до цих пір їздить в інвалідному візку — ця трагедія, що сталася з ним (ДТП — ред.). Хоч він і не грав в «Локо», але Юрій Сьомін молодець, підтримує його як морально, так і фінансово, і людині легше, що зайнятий улюбленою справою — футболом. Молодці, що не кидають в скрутну хвилину.

— І ось ви вже в фінальному раунді, що проходив в Угорщині.

— У першій грі впевнено обіграли Швецію 3:0. Потім в матчі за вихід у фінал у важкій боротьбі поклали на лопатки Англію 3:1, хоча по ходу програвали 0:1. Мені вдалося зрівняти рахунок. А ще забивали Щербаков і ще хтось, не пам’ятаю. Запам’яталося перед виходом на поле англійці почали кричати, всі здорові, мабуть, хотіли цими криками нас залякати. І в перші десять хвилин їм це вдалося, вони психологічно трохи нас «прибили», понеслися, відразу нам забили, і ми трохи розгубилися. Перед тим як забити, пам’ятаю, влучив у стійку, які були чомусь не круглими як зазвичай, а квадратної форми. Виграли, і вирішили одну з задач, коли два фіналіста забезпечували участь на наступний рік в чемпіонаті світу.

Володимир Шаран - про Роберто Карлоса, поїздку в США і яскравий дебют за Динамо - изображение 2

Володимир Шаран рекламує Кока-Колу на турнірі в Японії

Наступним завданням було — обіграти вже в фіналі сильну збірну Португалії, гравці якої були впевнені в своїй перемозі. Вели себе розкуто, розповідаючи, що вони без п’яти хвилин чемпіони Європи. Вони практично всю гру «возили» нас, але дуже здорово в воротах зіграв Саня Помазун, допоміг вистояти. Основний час закінчився з рахунком 0:0, а потім були післяматчеві пенальті. Ми забили чотири, п’ятий навіть не довелося пробивати, а португальці тільки два. Я бив останній удар. Що цікаво у нас три голи забили українці: Похлебаєв, Кандауров і я, а також Лукін. Він сам з Баку, потім грав в мінському «Динамо». А три роки тому я його зустрічав в Білорусі в клубі БАТЕ, з якими ми грали в Лізі Європи, де він і зараз працює.

— Україна була завжди багата на футбольні таланти, забезпечуючи гравцями різні збірні.

— Це так і було. Половина команди, і, причому основних гравців з України. У нашій збірній це Помазун, капітан Мамчур, Похлебаєв, Кандауров, Щербаков, Гущин, і я. Виходить сім українців, це дуже приємно.

— І яку винагороду отримали за чемпіонство?

— Пообіцяли за кожну гру по 180 доларів, але віддали пізніше і то не в валюті, а в рублях. Поклали нам на книжку. Вийшло десь близько 900 рублів. А головне — по прильоту в Москву прямо в аеропорту вручили значки та посвідчення майстрів спорту, плюс десять рублів надбавки до зарплати. Москвичі роз’їхалися по домівках, а решта в готель «Спорт», де добре відзначили чемпіонство (сміється). А ось де ми добре заробили і отримали в доларах, так це на комерційному турнірі в Ізраїлі в тому ж році взимку. Зайняли перше місце і отримали на руки «не відходячи від каси» по 500 доларів (сміється). Там же в Ізраїлі відзначили Новий рік, купив собі DVD плеєр, що в той час вважалося круто.

— А в 1991 році вас чекав уже чемпіонат світу в Португалії. Що можете згадати?

— Майже вся наша команда разом з Костильовим перейшла в категорію U-20. Додалися Діма Михайленко, Серьога Коновалов, Ігор Сімутенков з московського «Динамо», Дроздов з «Локомотива». До літа, як зазвичай, збори, турніри. Спочатку збірні були розбиті на групи, де разом з нами грали Єгипет, обіграли їх 1:0, Тринідад і Тобаго — 4:0, а також Австралія, якій програли 0: 1. По дві команди виходили далі. Австралійці перші, ми другі. У чвертьфіналі потрапили на збірну Іспанії, яку вважали фаворитом. Важкий був матч, але ми виграли 3:1, і це для багатьох стало сенсацією.

Наступним нашим суперником була збірна Бразилії. Перш за все, яскравою грою запам’ятався Роберто Карлос, ми ще не знали, що в майбутньому він буде зіркою. Раніше ми не зустрічалися з такими командами. Португалія такого рівня як бразильці, але вони сильніші в індивідуальному плані. Тренери дали установку грати з ними в атакуючий футбол, побігли вперед, розкрилися, і бразильці піймали нас на контратаках. Після першого тайму «горіли» 0:3, і десь розуміли, що гра вже зроблена. Хоча в першому таймі у нас були моменти забити, зокрема, у Коновалова і Щербакова, можливо все пішло б за іншим сценарієм.

А в матчі за третє місце перемогли Австралію, яка обіграла нас в групі. Але цього разу ми взяли реванш. Основний час 1:1, а в серії одинадцятиметрових ударів ми були кращими. Бути третіми в світі — велике досягнення, і це непоганий результат. Правда, через травму я в цьому матчі не грав. А наступного дня поїхали дивитися фінал Португалія — ​​Бразилія, де були присутні 120 тисяч глядачів. Всі ставили на бразильців, але поєдинок в основний час закінчився 0: 0, а по пенальті перемогли португальці. У господарів заповнилися такі яскраві особистості як Фігу, Руй Кошта, Жорже Кошта, капітан команди Жуан Пінту. Всі вони потім грали за головну команду країни, і були провідними в ній виконавцями.

— На чемпіонат світу ви їхали як гравець «Карпат», а повернулися вже гравцем київського «Динамо». І відразу дебют у вищій лізі.

— Після чемпіонату світу було кілька пропозицій. Зокрема, від «Шахтаря», Серьога Щербаков, який виступав за «гірників», буквально «вламував» перейти до них. Мамчур говорив — поїхали в «Дніпро». Від московських команд «Торпедо» і «Спартак» також були запрошення. У «Динамо» Мінськ сватали. Але природно я вибрав «Динамо», тільки київське. У мене була домовленість, особисто Володимир Бессонов, в той час селекціонер клубу, приїжджав на переговори, що я дограю до літа, а після чемпіонату світу, перейду до Києва. Так воно і вийшло. Звичайно, таке не забувається. Як зараз пам’ятаю число — 26 липня 1991 року. Дебют був проти «Спартака», на стадіоні 60 тисяч глядачів. Мене досі Мізін «травить»: «Приїхав якийсь чудачок з села і виходить грати за «Динамо»».

Володимир Шаран - про Роберто Карлоса, поїздку в США і яскравий дебют за Динамо - изображение 3

Володимир Шаран в складі «Динамо» проти Хосепа Гвардіоли

Напередодні зіграв один тайм за дубль, поміняли і сказали, будеш готуватися завтра за основу. На 20-й хвилині Анненков отримав травму, вийшов замість нього, так і стався дебют. Хоча програли 2:3, але мені приємно, що віддав гольову передачу зі штрафного на Борю Деркача, який забив головою, зробивши рахунок 2:2. А після гри поїхали вечеряти разом зі «спартачами». Гарна компанія зібралася в той вечір: Юран, Цвейба, Саленко, Лужний, Перепаденко, Шалімов, Кульков … І я наймолодший. Для мене, та в такій компанії — це було щось.

— У тому останньому чемпіонаті СРСР ви встигли відзначитися двома забитими голами.

— І обидва забив в одній грі. У Києві грали з «Араратом», виграли 4:3.

— Ваш партнер по молодіжній збірній СРСР Сергій Коновалов розповідав, що в 1992 році особисто добре знайомий вам головний тренер Геннадій Костильов прилітав до Дніпропетровська на переговори з пропозицією змінити громадянство і з перспективою грати за національну команду Росії. А вам надходили такі пропозиції?

— Ні. Напевно, вони знали, що я з Західної України, тому це марно (сміється). Коли вже був незалежний чемпіонат, грав за «Карпати», і в 1998 році було серйозне запрошення від Тарханова перейти в московське «Торпедо». Але я вирішив залишитися у Львові.

— Ви були провідним гравцем в «Динамо», «Дніпрі», «Карпатах» і тільки одна гра за збірну України. Цікаво, що збірна не потребувала такого гравця?

— Викликали на збори. Раз викликали, але в Польщу не поїхав. Другий раз — в Хорватію не поїхав. Мабуть була велика конкуренція, і мене не бачили в команді. А коли прийшов Коньков, то поїхав в Італію на відбірковий матч Європи, яку і програли 1:3. Пам’ятаю, Полунін відкрив рахунок, але італійці були сильнішими за нас, у відповідь забили три. Після цього Конькова поміняли, прийшов Сабо і ця гра так і залишилася єдиною в моїй статистиці.

 

Джерело: UA-Футбол

 

Схожі публікації