Християни західного обряду святкують Різдво: історія та традиції свята

Християни західного обряду святкують Різдво: історія та традиції свята

У суботу, 25 грудня, Римо-католицька церква, а також більшість протестантських церков та православних церков світу святкують Різдво Христове. Це одне з найважливіших християнських свят, що знаменує народження Ісуса Христа. Саме цей день поділив історію людства на «до» і «після» Різдва Христового та започаткував сучасне літочислення під назвою «наша ера».

Історія свята та різні дати святкування

Вперше святкування Різдва 25 грудня задокументовано ще 336 року в Римській імперії за правління імператора Костянтина Великого. Саме цього дня відзначали одне із найважливіших свят ‒ «Непереможного сонця”, коли світлові дні ставали значно довшими. Втім, наразі немає достовірної інформації про день народження Ісуса Христа. В історичних джерелах від IV ст. н.е. вказується умовна дата ‒ 25 грудня. Саме її на Ефеському (Третьому Всесвітньому) церковному соборі офіційно встановили як дату святкування Різдва Христового. Традиція відзначати це свято 25 грудня у католиків та православних залишилася й досі. Однак роблять вони це за різними календарями.

Початок такого розподілу поклав Гай Юлій Цезар. У 46 році до нашої ери він запровадив у Стародавньому Римі календар, названий юліанським. Його розробив олександрійський астроном Созіген на основі календаря Стародавнього Єгипту. Та цей календар виявився не зовсім точним. Середня тривалість року в юліанському календарі становить 365 діб та 6 годин (тобто на рік 365 днів, і в кожний четвертий рік додається додатковий день). А тривалість астрономічного сонячного року дорівнює 365 діб 5 годин 48 хвилин і 46 секунд. Тобто юліанський рік був довшим за астрономічний на 11 хвилин 14 секунд і за півтори тисячі років відстав аж на цілих 10 днів.

Тому папа Римський Григорій XIII вирішив провести реформу юліанського календаря. Деякі роки, які раніше були високосними, він наказав «вважати» невисокосними, чим зменшив розходження до 26 секунд на рік. Щоб компенсувати відставання, він наказав навіть пропустити 10 днів. Тож у 1582 році одразу за 4 жовтня настало 15 жовтня. Цей календар назвали григоріанським.

Сьогодні за новоюліанським календарем (удосконалений юліанський календар – ред.), тобто 25 грудня, Різдво святкують у більшості країн Європи, Африки, а також в Австралії, Індії, у Південній і Північній Америці. Україна, починаючи з 2017 року, святкує Різдво Христове двічі – 25 грудня та 7 січня, які є офіційними вихідними. Так само двічі відзначають Різдво у Білорусі та Молдові.

Втім, голова Православної церкви України, митрополит Епіфаній прогнозує, що протягом найближчих 10 років більшість українців перейдуть на святкування Різдва 25 грудня.

Президент Володимир Зеленський у своєму вітальному слові зазначив, що Різдво Христове є символом найкращих людських чеснот – любові, доброти та милосердя.

«У ці дні ми забуваємо про все погане, пробачаємо один одному образи, віримо в завтра, що наповнене злагоди, гармонії та миру. Будьмо щирі в наших прагненнях не лише раз на рік, і тоді це обов’язково настане. Давайте це неймовірне відчуття єднання, яке панує у наших родинах, у наших серцях, берегти щодня, а отже берегти себе, берегти своїх близьких, берегти Україну», – сказав він.

Джерело: Суспільне

Схожі публікації