Як в Україні святкують День Європи

Як в Україні святкують День Європи

Щороку з 2003 року третьої суботи травня в Україні святкують День Європи. Подія була встановлена відповідно до Указу Президента Леоніда Кучми № 339/2003 від 19 квітня 2003 року. 2022 року День Європи в Україні святкують 21 травня, інформує «НВ».

Міжнародний День Європи: історія

Історично День Європи святкують двічі. Перша дата була заснована на честь створення Ради Європи, а друга — на честь того, що 1950 року країни-засновники вперше запропонували створити Європейський Союз. Так, 5 травня 1945 року було створено міжнародну організацію Рада Європи, яка нараховувала 46 держав-членів у європейському просторі. Метою Ради було досягнення єдності між її членами для захисту та запровадження загальних принципів, у тому числі для сприяння в економічному та соціальному прогресі. Країнами-засновниками Ради Європи стали: Бельгія, Ірландія, Нідерланди, Данія, Італія, Норвегія, Франція, Люксембург, Швеція та Великобританія. Україна стала членом Ради Європи 9 листопада 1995 року. 9 травня 1985 року лідери саміту Європейської ради в Мілані вирішили відобразити день проголошення Декларації Шумана і ухвалили щорічно відзначати 9 травня як День Європи.

День Європи в Україні

21 травня з нагоди Дня Європи традиційно у багатьох містах України відбуваються святкові заходи, презентації історії та культури країн Європи, концерти та інші святкування. У Києві будують «Європейське містечко», на якому можна ознайомитися з інформацією про країни Європи, взяти участь у дебатах із послами та представниками української влади, пройти експрес-мовні курси та продегустувати національну їжу. Однак у 2022 році через повномасштабне вторгнення росії на територію України всі урочистості скасовані. Попри це у День Європи українці по всьому світу відзначають день спільних цінностей та загальної історії всіх націй.

18 квітня 2022 року Верховна Рада України зареєструвала законопроект, згідно з яким святкування Дня Європи в країні рекомендується перенести на 9 травня, щоб святкувати його в один день з іншими державами Європейського Союзу. Так, якщо законопроект набуде чинності, то День Європи в Україні у 2023 році святкуватимуть 9 травня.  «Святкування в Україні Дня перемоги 9 травня є нелогічним та неприйнятним, особливо після початку повномасштабного російського вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року. Україна має вшановувати пам’ять загиблих та відзначати День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні разом з усією Європою та всім цивілізованим світом 8 травня. А 9 травня — разом із державами-членами Європейського Союзу відзначати День Європи», — йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

Схожі публікації