Юні шахісти з Олександрії гідно представили місто на Кубку Кременчука з шахів

Юні шахісти з Олександрії гідно представили місто на Кубку Кременчука з шахів

На початку серпня юні шахісти шахового гуртка БДЮТ Олександрійської міської ради під керівництвом тренера Ігоря Бобошка взяли участь в Кубку Кременчука з шахів «Інша Освіта 2023». 

Турнір зібрав 54 шахісти з Кременчука, Горішніх Плавнів, Семенівки, Градизька та Олександрії. Представники нашого міста гідно виступили на турнірі, а вихованці гуртка Єгор Новак, Олексій Стависький та Ілля Чернокол здобули почесні нагороди.

Це було вже друге запрошення Федерації шахів міста Кременчука. І вже вдруге олександрійці привезли додому медалі й призи, продемонструвавши хороший рівень підготовки. 

«На початку липня 2023 року ми прийняли перше запрошення на участь у чемпіонаті Кременчука з шахів серед дітей та дорослих. Виступили непогано. Поки що без перших місць не повертаємося додому. Наприклад, Ілля Чернокол, не лише чемпіон Кременчука, а й володар Кубка Кременчука. Є у нас чемпіони у своїх вікових категоріях. Наприклад, в категорії — до 14 років – це Єгор Новак. Також, володарем Кубка Кременчука в категорії — до 16 років — є Олексій Стависький», — розповідає журналісту AlexCity Ігор Бобошко, керівник гуртка “Шахи” БДЮТ.

«Олександрійські шахісти приємно дивують. Це вже наш другий місцевий турнір, де бере участь і Олександрія. Хотілося б відмітити вашого Олексія Стависького, у якого другий розряд з шахів, і який набрав 5,5 очок, обійшовши більш досвідчених першорозрядників Олександра Пушкова та Михайла Швачича. Приємно здивував і Ілля Чернокол, який в 10 років став першим в категорії – до 12 років. Той же Єгор Новак, трішки десь не вистачило везіння, а так виглядав досить пристойно. Хороші шахісти. Олександрія може пишатися ними», — наголошує Андрій Зазуляк, тренер з шахів, виконуючий обов’язки голови Федерації шахів Кременчука.

Кубок міста Кременчука з шахів «Інша Освіта 2023». Фото з фейсбук-сторінки Андрія Зазуляка

Шаховий гурток Олександрії цього року святкує свій перший маленький ювілей – 5 років. У 2018 році при Будинку дитячої та юнацької творчості відкрився гурток «Шахи». З того часу його вихованці є постійними учасниками різноманітних змагань в Кіровоградській, Полтавській, Дніпропетровській областях. Наразі, гурток налічує 35 вихованців, серед яких вже є і свої «зірки», які попри доволі юний вік вписали свої імена в золотий фонд шахів Олександрії. 

Разом з тренером до зустрічі з журналістом AlexCity доєднались троє вихованців шахового гуртка — Олексій Стависький, Єгор Новак та Ілля Чернокол. Давайте познайомимося з ними ближче.

Олексій Стависький (14 років, 2 розряд з шахів): «Шахи – дуже класний вид спорту. Я займаюсь шахами вже майже 5 років. Мої досягнення: першість міста Олександрія серед юнаків до 16 років. З чого все почалося? З шахами мене познайомив мій рідний дядько. Він привів мене одного разу на шаховий гурток. З першого ж заняття світ шахів захопив мене, настільки, що я почав займатися шахами серйозно. 

Нещодавно наша команда юних шахістів повернулася з Кременчука, де ми представляли Олександрію на турнірі «Інша Освіта». Це хороший турнір, на якому я виступив, вважаю, вдало. В загальному підсумку зайняв сьому сходинку, попереду були лише більш досвідченні гравці – кандидати в майстри спорту. А у вікові категорії — до 16 років — я зайняв перше місце. Такі турніри – це хороший досвід. Хочеться, щоб таких турнірів було якомога більше. Чи є в мене мрія? Так, звісно. Хочу стати чемпіоном України з шахів».

Єгор Новак (13 років, 2 розряд з шахів): «Займаюсь шахами майже 5 років. Насправді спочатку я не дуже хотів ними займатися. Я вважав, що це дуже нудна нецікава гра, але моє відношення поступово змінилося. Знадобилося десь приблизно місяць, щоб я зрозумів, наскільки я помилявся. І шахи захопили мене не на жарт. За дуже короткий проміжок часу я вже став чи не найкращим гравцем нашого шахового гурта. За пів року потому я побував на своєму першому турнірі у житті – чемпіонаті Кіровоградської області (він проходив в Олександрії, в ДЮСШ). Виступив непогано, зайняв 18 місце із понад 40 учасників. І це мене ще більше надихнуло займатися шахами надалі. 

Щодо турніру «Інша освіта», то вважаю, що виступити міг краще. Розраховував взяти 5 залікових очок у 8 турах. А набрав лише 4,5. Причому, деякі партії програв своїм одноклубникам. Деякі партії міг виграти, але просто не побачив ходи і комбінації. В цілому – мені на турнірі сподобалося. Я посів 19 місце із 54 учасників. А у своїй віковій групі – до 16 років  — я був четвертим. У будь-якому випадку – це досвід. 

На попередньому турнірі в Кременчуці, який проходив у липні, я зайняв 2 місце. Турнір був з БЛІЦУ (різновид шахів – короткі шахи), а це мій улюблений контроль часу. І я вже заздалегідь знав, що виступлю на ньому непогано. Так і вийшло. Виграв у доволі сильних суперників, першорозрядників, тому виступом на цьому турнірі я був задоволений.

Дякую нашому тренеру Ігорю Валерійовичу Бобошко за те, що він дуже класний тренер, який не лише навчає, але й намагається у цей складний час вивозити нас на турніри. Він постійно поруч, підтримує кожного, знаходить правильні слова, коли не все вдається, і мотивує. Одним словом – ТРЕНЕР! 

Щодо планів на майбутнє? Хочу стати майстром ФІДЕ (ФІДЕ — міжнародна організація шахістів — ред.) та підняти рейтинг в пулі до 3000 на Lichess (Lichess – найпопулярніший шаховий інтернет-сервер — ред.)».

Ілля Чернокол (10 років, 1 розряд): «Я шахами почав займатися з 8 років. Бабуся подарувала мені шахи на день народження, а татко навчив грати, хоча в шахах він аматор ще той. Він ще жодного разу в мене не виграв (посміхається). Потім, за порадою знайомих, мене записали до шахового гуртка. Я познайомився з тренером Ігорем Валерійовичем. На його заняттях завжди цікаво. Шахи мені дуже подобаються. Єдине, що може заспокоїти мою гіперактивність за словами мами – це партія в шахи. Я люблю шахи за різноманітність, непередбачуваність, за те, що в суперниках може бути будь-хто: і однолітки, і вже дорослі гравці, і чоловіки, і жінки. А ще, за те, що в шахах немає однакових партій. І варіантів виграти або програти дуже багато. Тут постійно треба думати, багато думати. І мені це також подобається.

Не зважаючи на війну, завдяки нашому тренеру нам вдається виїжджати на турніри. Я вже був у Горішніх Плавнях, Кропивницькому, Кривому Розі, Кременчуці. Навіть на початку літа представляв Олександрію на чемпіонаті України з шахів у Львові. Це був мій перший серйозний турнір. Хвилювався дуже. Виступив непогано, але міг би краще. 

Що ж стосується чемпіонату Кубка Кременчука «Інша освіта», де Олександрію представляв наш шаховий гурток, то на ньому в категорії — до 12 років – я взяв перше місце. Взагалі наша команда виступила на цьому турнірі дуже добре. 

Чого хочеться? Про що мрію? Щоб скоріше закінчилася війна і наш шаховий гурток нарешті почав би представляти наше місто у всіх турнірах на лише України, а і за її межами. Хочеться побільше брати участь у різноманітних турнірах».

Ігор Бобошко, керівник гуртка “Шахи”: «Я пишаюся всіма своїми вихованцями. Моя задача, як тренера, як наставника – не робити з них чемпіонів, а прищепити любов до шахів. А вони вже хай самі вирішують – бути чемпіонами чи ні. Наприклад, Єгор Новак. Перше його завдання в нашому гуртку було – виграти у свого батька у шахи. Другим завданням було – виграти у свого діда-шахіста. Тобто, поставлена ціль для того, щоб юнак прогресував. Так само і в Олексія Стависького, йому також була поставлена ціль, інша, правда, і він, крок за кроком йшов до мети. Це дуже здорово, коли в гуртку уже з’являється конкуренція, прагнення обіграти один одного, піднятися на сходинку вище, а, звідси, і прогресування.

Якщо вашу дитину захоплює світ шахів, ласкаво просимо в наш дружній гурток. Новий шаховий сезон розпочинається 15 вересня. Заняття щодня, 3 групи. Старша група – понеділок, середа, п’ятниця. Середня і молодша група — вівторок та четвер. Приходьте, приводьте своїх дітей. Після невеличкої співбесіди розподіляємо, хто в яку групу потрапляє.

Одне заняття триває дві години. Приблизно півтори години на теоретичну підготовку, де ми, зазвичай, розбираємо партії – Дебют (початок партії), Мітельшпіль (середина партії) та Ендшпіль (кінець партії), а потім закріплюємо це все практичним заняттям.

Шаховий гурток знаходиться за адресою: вул. Софіївська, 28 (колишня художня школа). Там безпечне місце – це підвальне приміщення, під час тривог використовується як бомбосховище. А місцеві великі змагання проходять за адресою: пр. Соборний, 124 (Будинок дитячої і юнацької творчості, колишня школа №5). Якщо з’явилося бажання спробувати себе в шахах – можна зателефонувати за номером 050-615-77-34, або навідатися за адресами”.

Керівник гуртка “Шахи” зазначає, що свого часу пандемія внесла свої корективи й у діяльність шахового гуртка: “Заняття не проводилися, ми не бачилися, проте, з’явилася можливість грати в шахи онлайн. Ми почали брати участь від БДЮТ Олександрії в онлайн-турнірах на одній з найвідоміших шахових платформ — Lichess. І там досягали і досягаємо дотепер певних результатів і призових місць.

До речі, про інтернет. Цього літа на турнірі в Горішніх Плавнях наші вихованці познайомилися з відомим блогером Андрієм Микитіним (youtube-канал «Шахматы –это круто!»), у якого 160 000 підписників, який, також брав участь у тому турнірі. На чемпіонаті Кременчука «Інша освіта», звідки ми нещодавно повернулися, Андрій Микитін, а він є кандидатом в майстри спорту, став чемпіоном турніру. На цьому турнірі, до речі, в останньому турі наш Ілля Чернокол грав з Тарасом Дацуком, кандидатом в майстри спорту (за підсумками він посів друге місце). По завершенню партії Тарас похвалив Іллю, тому що була чітко розіграна теоретична позиція в сицилійському захисті.

Ми всі розуміємо, що зараз країна знаходиться в складній ситуації, у нас війна. Проте, не слід забувати, що життя триває. І можливо для більшості наших вихованців гра в шахи — це те єдине, що хоча б на деякий час повертає їх до нормального життя, без поганих думок про постійні сирени, ракетні прильоти, людські втрати цивільних та військових. І навіть невеличка допомога або просто увага з боку керівництва міста надихне майбутніх чемпіонів на нові звершення. І з’являться нові імена, які прославлятимуть Олександрію у найближчому майбутньому. І хтозна, можливо майбутній чемпіон світу з шахів буде саме з Олександрії! Давайте разом наблизимо дітей і юнаків до їх мрії».

Андрій Ярошевський, керівник відділу молоді і спорту Олександрійської міської ради, розповів про роботу шахових гуртків у місті: «У нас в місті є люди з досвідом, майстри спорту з шахів, ми їх залучили й на базі будинку дитячої та юнацької творчості створили секцію шахів. Для того, щоб дітям було зручно відвідувати секцію, виділили одне із приміщень в дитячо-юнацькій спортивній школі. Тобто, у нас діє секція шахів і в ДЮСШ №2, і в БДЮТ».

Він також підкреслив: «Разом вже проводили низку заходів, змагання з шахів, допомагали з нагородною атрибуцією, грамотами, медалями. І надалі підтримуватимемо наших спортсменів й ці секції. Якщо вони запланують змагання в Олександрії, ми завжди раді допомогти на міському рівні. Допоможемо і приміщенням, і грамотами, і медалями. Якщо потрібно, додатково залучимо шахові дошки, годинники, в нас є ще секція ветеранів шахів, я думаю, вони залюбки поділяться спортивним інвентарем для того, щоб ми могли якісно організувати дані змагання».

На завершення розмови з журналістом AlexCity керівник гуртка “Шахи” БДЮТ Олександрійської міської ради Ігор Бобошко зазначає: “Дуже приємно, що юні олександрійські шахісти вже стають відомими і заробляють гарну репутацію серед шахістів України. Лише за минулий тиждень ми отримали 4 запрошення на турніри різних категорій: з Полтави, Кременчука, Закарпаття. І це добре. Значить ми на правильному шляху”.

Схожі публікації