Олександрійська громадська бібліотека

Олександрійська громадська бібліотека

Думка про відкриття в повітовому місті Олександрія публічної бібліотеки виникла у 1886 році.

В «Юбилейном отчете Александрийской общественной библиотеки» читаємо  «небольшой кружок александрийской интеллигенции во главе с местным головою Иваном Тимофеевич Паученко, в средних числах мая 1886 г. разослал и расклеил печатные приглашения всем желающим собраться 25 мая того же года в зале Городской думы для обсуждения вопроса о предполагаемой библиотеке». Незабаром відбулося засідання, на якому був прочитаний і схвалений проект «Статуту Олександрійської громадської бібліотеки».

1 серпня 1886 року статут був затверджений заступником Міністра внутрішніх справ сенатором Плеве.

20 жовтня 1886 року відбулися перші збори членів-засновників для визначення кількості директорів бібліотеки та їх обрання.

Першими директорами були: А.Ф.Якубовський, О.І.Цивчинський, П.Л.Волотковський, священик В.М. Никифоров та доглядач училища М. Андрієвський.

А 11 (24 н.ст.) січня 1887 р. відбулося урочисте відкриття Олександрійської громадської бібліотеки. За пожертвування і заслуги перед бібліотекою Почесними членами були обрані олександрійці: Кефала М.О., Кефала В.Л., Горонович І.І., Зерваницький М.І., Парфацька К.А., Паученко І.Т., Якубовський А.Ф.

Згідно Уставу, «Александрийская общественная библиотека учреждается с целью доставления жителям г. Александрии и его окрестностей возможно большего облегчения в делах самообразования».

Так як засновником бібліотеки був міський голова, то першою на допомогу бібліотеці прийшла Міська дума, яка вже на першому засіданні ухвалила надати для бібліотеки безкоштовно приміщення в міській Управі та видавати щороку у вигляді допомоги 100 карбованців. У 1894 році Олександрійська міська дума «проявила новое доказательство своего сочувственного отношения к библиотеке» і додала ще 100 карбованців — «специально для образования фонда на постройку здания библиотеки и подарила место для нее».

Бібліотекою мали право користуватися всі: «в читальне даром, и вне читальни (на дому) — за плату в год 5 руб., полгода 3 руб. и в месяц 50 коп.». Підтвержденням того, що основною метою бібліотеки була допомога тим, хто вчиться, хто прагне до знань, засвідчує той факт, що з 1896 р. була введена пільгова читацька плата 2-го розряду 25 коп. в місяць, з правом отримання однієї книги для читання вдома.

З 1897 р. для вчителів земських шкіл Олександрійського повіту було надано право безкоштовно користуватись бібліотекою на протязі канікул.

Бібліотека і читальня були відкриті з 10.00 год. до 13.00 год. та з 18.00 год. до 22.00 год.

 

Джерело: Центральна міська бібліотека м.Олександрія

 

Схожі публікації