Палац Вінбергів у Ясинуватці… Напівзруйнований, але ще величний і такий вражаючий.
Зараз про давнішню красу цього місця можуть розповісти хіба що деталі. Наприклад, залишки візерунку на підлозі та невеличкі уламки плитки з літерою «О», окресленою зіркою, на звороті. Це плитка польського виробництва. В далекому 1883 року саме з міста Опочно, тоді Радомської губернії, почалася історія успіху Яна Дзевульського та братів Йозефа та Владислава Лянге, котрі за короткий проміжок часу перетворюють невеликий завод з виробництва червоної цегли у масштабне акціонерне товариство, що виготовляє «терракотовые паркеты гладке и римские, разных цветов и узоров, ковровые, мостовые, тротуарные и фабричные» та ще й «прочнее всех известных, о чём удостоверяют свидетельства казенных учереждений». На початку 1900-х продукція фабрики отримує найвищі нагороди на виставках Києва, Санкт-Петербургу та Парижу.
В 1901 році відбулося офіційне відкриття фабрики Дзевульського і Лянге у Слов’янську, на той час Харківської губернії. Надалі ці два міста згадуються поруч у каталогах та на фірмових бланках товариства. В музеї Опочно і зараз є цілий розділ під назвою «Dziewulski i Lange – historia, która połączyła Słowiańsk i Opoczno» («Дзевульський і Лянге – історія, котра поєднала Слов’янськ і Опочно»)
Здавалося б, Слов’янськ ближче до Ясинуватки ніж польське містечко, але клеймо з літерою «О» свідчить про те, що плитка для оздоблення палацу, була виготовлена саме в Опочно (Слов’янськ мав клеймо з літерою «С»), та й побудований палац був, орієнтовно, в 1870 році, коли фабрики в Слов’янську ще не існувало.
В Польщі і надалі на повну потужність працює завод-спадкоємець фабрики Дзевульського і Лянге, що випускає плитку під торгівельною маркою «Опочно»…
Джерело: Юлия Лебедева